Niektórym listwy przysufitowe kojarzą się z zamierzchłymi czasami i stylem pałacowych komnat. Tymczasem zarówno ornamentalne listwy przysufitowe, jak i gładkie są z nami do dziś i cieszą się niesłabnącą popularnością.
Listwy sufitowe stanowią ponadto najczęściej wybierany rodzaj sztukaterii do dekoracji współczesnych wnętrz. Na przestrzeni wieków technologia produkcji listew przysufitowych postawiła jednak ogromny krok naprzód, dzięki czemu produkty te są na wyciągnięcie ręki nie tylko profesjonalistów, ale także każdego z nas.
Nie taki ornament straszny jak go malują
Stylistyka wielu produktów tego typu wyraźnie nawiązuje do estetyki rodem z czasów Ludwika XVI, dlatego po tego rodzaju listwy przysufitowe niezwykle często sięgają wielbiciele klasyki oraz kolekcjonerzy antyków. Doskonale dopełniają one klasyczne wnętrza, stanowiąc kropkę nad i całego wystroju. Zdobione listwy przysufitowe sukcesywnie wkraczają jednak także do nowoczesnych projektów aranżacyjnych. Doskonale prezentują się bowiem w eleganckim salonie czy romantycznej sypialni. Odpowiednie łączenie ze sobą zróżnicowanych stylistycznie elementów wystroju sprawia, że ludwikowskie dekoracje odnajdują się także w naszych czasach. Co więcej, ozdobne listwy przysufitowe dobrze prezentują się w towarzystwie intymnego oświetlenia, które nadaje wzorom głębi. Planując montaż tej wyjątkowej sztukaterii ornamentalnej, warto wziąc ten aspekt pod uwagę.
Jak to się robi dzisiaj
Za czasów króla Ludwika XVI za projektowanie dekoracji sufitowych odpowiedzialni byli wyłącznie najwyższej rangi artyści. Dzisiaj wygląda to nieco inaczej. Producenci sztukaterii wewnętrznej współpracują z projektantami, którzy odpowiadają za kreowanie wzorów. Poszczególne listwy przysufitowe nie są jednak wytwarzane ręcznie tak, jak to było kilka wieków temu. Proces produkcji jest w pełni zautomatyzowany, a do najpopularniejszych materiałów wykonawczych należą tworzywa sztuczne. Poliuretanowe listwy podsufitowe są bardzo lekkie, a do montażu potrzebny jest jedynie klej. Poza tym polimerowe listwy sufitowe nadają się do malowania i to wielokrotnego, więc ich wygląd może się zmieniać w zależności od aktualnych potrzeb. Te wszystkie cechy sprawiają, że montaż nawet bardzo eleganckiej sztukaterii nie stanowi problemu nawet dla laików. Zabiera nie wiele czasu, a także nie przekreśla planowanych w przyszłości kolejnych aranżacyjnych zmian.
Nowoczesne udogodnienia
Polimerowe listwy podsufitowe mogą mieć także postać gzymsów oświetleniowych. Jest to efektowny i do tego niezwykle praktyczny dodatek aranżacyjny, którego montaż warto rozważyć przy planowaniu wystroju domu. Oświetleniowe listwy podsufitowe sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach, takich jak salon, kuchnia czy korytarz. Zamontowane wewnątrz oświetlenie typu LED pobiera niewielką ilość prądu, więc gzymsy mogą być włączone przez wiele godzin i nie obciążą twojej kieszeni.