Często w gospodarstwach domowych zdarzają się różne usterki i problemy dla domowego hydraulika, z którymi spotyka się każdy z nas. Mowa tu m.in. o zapychającym się zlewie, cieknącym kranie, brudnej wodzie w studni. Choć ta ostatnia opcja zdarza się rzadziej bo zależy to do domowników z jakiej wody korzystają i czy są w posiadaniu studni.
Zacznijmy może na początek od zapychającego się zlewu. Co zrobić aby temu zapobiec? Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę, że same sitka zabezpieczające nie pomogą. Najważniejsza jest systematyczność. Przynajmniej raz na 2-3 tygodnie powinniśmy dokładnie przeczyszczać rury. Najlepszym sposobem jest domowy sposób a brzmi on następująco: wsyp 3 łyżeczki sody oczyszczonej, następnie dodaj 3 łyżeczki soli kuchennej i zalej szklanką octu kuchennego. Po 15 minutach zalej bieżącą wodą i koniecznie nie nachylaj się nad wydostającymi się oparami bo działają one drażniąco na nasz układ oddechowy.
Jeśli chodzi o środki chemiczne do czyszczenia rur starajmy się używać ich jak najmniej, gdyż zawarty w nich wodorotlenek sodu wpływa na powierzchnię zwłaszcza starych już rur. Metalowe rury, zwłaszcza te w starych domach i kamienicach po zastosowaniu środków chemicznych ulegają korozji, a odetkanie ich jest tylko pozorne i chwilowe, gdyż środki te reagują z osadami w rurze, ulegając krystalizacji co powoduje powstawanie kamienia. Musimy pamiętać, że niebezpieczeństwo zapchania rury powoduje również wrzucanie do zlewu kawałków jedzenia z brudnych talerzy i wlewanie tłuszczów oraz fusów po kawie i herbacie.
Problemy dla domowego hydraulika
Unikajmy zatem wyrzucania do zlewu wszelkich resztek z naszych posiłków. Jeżeli nasz zlew posiada kratkę ściekową, powinniśmy ją raz na jakiś czas wyjąć i przeczyścić rury specjalnym wyciorem. Pamiętajmy, że przy zatkanym już zlewie absolutnie nie wolno używać takich urządzeń jak zmywarka! A co zrobic aby zapobiec kapaniu wody z kranu? Najczęstszym problemem przy cięknącym kranie jest nieszczelna uszczelka. Kupując nową uszczelkę w sklepie pamiętajmy, że najlepiej jest zakupić od razu dwie bo skoro jedna już poszła to zapewne w najlbiższym czasie problem może się powtórzyć. Aby rozpocząć pracę naprawczą przy kranie należy przede wszystkim zakręcić dopływ wody, obejrzeć kurki i znaleźć ruchome części.
Często są nimi płytki, które określają rodzaj wody – w kolorze niebieskim i czerwonym. Należy je niezwłocznie podważyć. Następnie wykręcić głowicę, odnaleźć uszczelkę na końcu głowicy, wymienić na nową i zamocować z powrotem do głowicy. Kolejnym krokiem jest odkręcenie zaworów, aby sprawdzić czy wszystko zostało dobrze przeprowadzone. Kolejnym i zarazem ostatnim problemem dla domowego hydraulika, którym chcemy opisać jest brudna woda w studni. Czyszczenie studni nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Ale musimy się tego podjąć, gdyż mogą się pojawić potencjalnie niebezpieczne wirusy i bakterie oraz siarczany i żelazo.
Problemy dla domowego hydraulika
Aby prawidłowo odkazić studnię należy rozcieńczyć wybielacz – przygotować 4 litry (na kubek wybielacza 12 kubków wody), będą do tego potrzebne rękawice ochronne oraz okulary. Należy wlać roztwór wybielacza do studni i przy pomocy węża ogrodowego lać wodę tak długo aż wyczuwalny będzie zapach chloru. Niestety trzeba odczekać tydzień, aby sprawdzić czy nasze zabiegi przyniosły skutek. W tym celu należy przeprowadzić testy na obecność chloru i bakterii w wodzie. W czasie oczekiwania na wyniki powinniśmy pić i zażywać kąpiele w wodzie butelkowanej.