Czy prawidłowo dbasz o zęby

Czy prawidłowo dbasz o zęby?

Często jest tak, że dbamy o higienę jamy ustnej dokładnie szczotkując zęby po każdym posiłku. Jesteśmy wtedy przekonani, że próchnica to problem, który nas nie dotyczy teraz i dotyczyć nie będzie, ponieważ robimy wszystko, aby nie dać jej dobrego środowiska do rozwoju. Wręcz przeciwnie – zapewniamy bakteriom idealne warunki do rozwoju, a tym samym do powstawania próchnicy. Jak? Zapominamy o czyszczeniu przestrzeni między zębowych np o nitkowaniu.

Żadna, nawet najlepsza szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć wszędzie. Zazwyczaj szczoteczki czyszczą jedynie powierzchnię zęba, a zapominamy o masażu dziąseł i czyszczeniu języka. (najlepiej przy pomocy specjalnej skrobaczki).Nic więc dziwnego, że w najtrudniej dostępnych miejscach – przestrzeniach międzyzębowych – gromadzą się resztki jedzenia, osad i płytka nazębna, które z kolei stają się doskonałym siedliskiem bakterii wywołujących próchnicę. To właśnie w przestrzeniach międzyzębowych powstają najgorsze i najtrudniejsze do opanowania przebarwienia i ubytki.

Czy wiesz, że szczoteczka do zębów myje jedynie 60% powierzchni zębów?

Według relacji stomatologów, którzy przecież dokładnie widzą, że dany pacjent nie przykłada uwagi do nitkowania przestrzeni międzyzębowych, pacjenci najczęściej stosują wymówki w postaci braku czasu, braku znajomości techniki lub usprawiedliwiają się tym, że byli przekonani, że nitka dentystyczna służy tylko i wyłącznie usuwaniu jedzenia spomiędzy zębów i zastępuje w ten sposób częściej stosowane wykałaczki. Nie ma więc potrzeby sięgać po nić dentystyczną, jeśli resztki jedzenia nie wbijają nam się między zęby. W rzeczywistości, jeśli nie używamy nitki dentystycznej, ryzykujemy nie tylko rozwojem próchnicy i nieestetycznymi przebarwieniami, ale także chorobami dziąseł. Dziąsła mogą stać się nadwrażliwe z powodu kamienia i osadu zalegającego pomiędzy zębami. W takim wypadku dziąsła zaczynają krwawić, gdy tylko zaczynamy je szczotkować. Jeśli doprowadzimy do takiego stanu, systematyczne używanie nitki dentystycznej pomoże nam przywrócić pełnię zdrowia naszym dziąsłom.

Przestrzenie międzyzębowe to aż 30% powierzchni do wyczyszczenia!

Nitka dentystyczna chroni nas także przed paradontozą, na skutek której moglibyśmy w przyszłości stracić zęby, które po prostu by wypadły. Nie możemy również zapominać, że bakterie odpowiedzialne za próchnicę naszych zębów, mogą również powodować inne schorzenia, na przykład choroby układu krążenia. Zły stan zębów pogarsza również nasze ogólne samopoczucie i często pozbawia nas energii do życia. Warto więc poświęcić codziennie chociaż minutę lub dwie (choć zalecany czas nitkowania zębów to 3-6 minut) i zapewnić sobie optymalną ochronę poprzez odpowiednią i, tym razem, pełną higienę naszej jamy ustnej.

Ważne Linki:
Nowoczesne Metody Prostowania Zębów – Przewodnik Dla Pacjentów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *