Czy dzieciom zagrażają choroby serca? Większość dorosłych jest przekonana, że im człowiek starszy tym bardziej jest narażony na różnego rodzaju choroby. Uważają, że młody człowiek jest silny i zdrowy. Wyjątek stanowią jedynie dzieci, które urodziły się z wrodzonymi wadami, np. serca. Jednak nic bardziej mylnego. Tryb życia człowieka w pierwszych latach życia ma ogromny wpływ na jego przyszłe zdrowie.
W dzisiejszych czasach u coraz większej liczby dzieci występują choroby serca. Pojawia się nadciśnienie, nadwaga oraz zaburzenia rytmu serca. Mogą one w przyszłości spowodować nawet zawał serca lub udar mózgu.
Czy dzieciom zagrażają choroby serca?
Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?
Coraz więcej dzieci jest otyłych, a jeszcze większa liczba wykazuje tendencje do nadwagi. Co dziesiąty chłopiec lub dziewczynka cierpi na podwyższone ciśnienie tętnicze, a co ósme dziecko ma stan przednadciśnieniowy. Dorośli często bagatelizują objawy wynikające z chorób serca lub biorą je za przejaw innych, mniej poważnych chorób. Niestety dopiero w momencie zagrożenia życia dziecka zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Dlatego nie należy lekceważyć takich symptomów jak: zasłabnięcie, omdlenie, kołatanie lub bóle serca, sine zabarwienie skóry, pogorszona tolerancja wysiłku fizycznego oraz słaby przyrost masy ciała (u niemowlaków i noworodków). W każdym takim przypadku należy jak najszybciej udać się do kardiologa dziecięcego.
Czynniki wpływające na rozwój chorób serca
Głównym czynnikiem mającym wpływ na rozwój chorób serca u dzieci jest niezdrowy tryb życia. W chwili obecnej odnotowuje się zmniejszoną aktywność fizyczną dzieci. Większość młodych ludzi chętniej spędza czas przed komputerem lub telewizorem. Popularne stały się również fikcyjne zwolnienia lekarskie ze szkolnych zajęć wychowania fizycznego. Kolejnym czynnikiem jest nieprawidłowe odżywianie. Dzieci jedzą coraz więcej tłustych, źle przyrządzonych potraw. Coraz mniej w ich diecie jest warzyw i owoców. Zdarza się także, że jedzą mniej posiłków, zastępując je niezdrowymi słodyczami i przekąskami. Istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój chorób serca u dzieci jest bierne oraz czynne palenie. W dzisiejszych czasach młodzież coraz wcześniej sięga po papierosy. Praktycznie co dziesiąty piętnastolatek deklaruje regularne palenie. Zwiększone ryzyko chorób serca powoduje także stres oraz coraz częstsze picie alkoholu wśród młodzieży.
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca?
Nie chcąc doprowadzić do rozwoju chorób serca u własnego dziecka, należy zadbać o jego zdrowy tryb życia. Wszystkie wyżej wymienione czynniki są modyfikowalne, a więc mamy na nie wpływ. Powinniśmy wprowadzić do diety dziecka zdrowe i odpowiednio dobrane do etapu rozwoju produkty. Należy także zachęcić dziecko do większej aktywności fizycznej. Najlepiej jeśli sami posłużymy dziecku za przykład i razem z nim będziemy uprawiać sport oraz spożywać zdrowe posiłki.
Podsumowanie
Bardzo duży wpływ na zdrowie dziecka mają rodzice. Już od urodzenia powinni dbać o prawidłowy tryb życia swojego dziecka. Dzięki temu zadbają o jego zdrowie w przyszłości.